Opinia pedagogiczna o Zuzi z przedszkola

„Zuzia wyraźnie wymaga większej uwagi, pomocy i troski, niż inne dzieci z mojej grupy, które nie posiadają problemów ruchowych. Lewa rączka Zuzi w zakresie funkcjonowania dłoni jest niesprawna. Zuzia prawie w ogóle nie porusza paluszkami, co znacznie utrudnia jej takie czynności jak: podpieranie się na dłoniach, skoki przez przeszkody, łapanie piłek, utrzymanie równowagi, podciągnięcie rękawów w celu umycia rączek, trzymanie przedmiotów w obu rękach, wycinanie, pisanie czy też rysowanie.

Dodatkowo z moich obserwacji wynika, że z natury Zuzia jest leworęczna – zmuszona jest zatem do prac plastycznych prawą ręką, co wyraźnie wpływa na jakość prac plastycznych i manualnych. Są one dużo mniej dopracowane w porównaniu do prac innych dzieci w grupie. Nie potrafi  posługiwać się przykładowo linijką czy widelcem i nożem jednocześnie. Zauważam również znaczne problemy z ubieraniem się i korzystaniem z toalety.

Moim zdaniem Zuzi niepełnosprawność ruchowa wymaga stałej rehabilitacji i pomocy osób dorosłych. Warto jednak podejmować wszelki trud aby niwelować skutki nieszczęśliwego porodu
z jakimi dziś boryka się Zuzia.  Celem jej dalszego rozwoju powinno być wspomaganie jej i pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju, tak by wyeliminować lub ograniczyć wpływ niepełnosprawności na jej rozwój psychofizyczny i umożliwić jej podjęcie nauki w szkole.

Często zauważam również problem ze skupieniem nad zadaniami, pracą z książką, co opóźnia wykonywanie zadań i czynności na czas. Praca w parze przez niesprawną rączkę jest niemożliwa. Zuzia wyraźnie obawia się zamków dmuchanych czy basenów z kulkami co powoduje, że jest wycofana z grupy.”