Kontrolne badanie USG nerek

Dziś zrobiliśmy kontrolne badanie USG nerek. Jak wynika z opisu tego badania nerki nie za bardzo urosły w stosunku do poprzedniego badania USG, które miało miejsce rok temu. W szczególności lewa nerka nie za bardzo rośnie, nefrolog prowadzący Zuzię na razie uspokaja nas.

Wyniki z moczu Zuzia ma dobre, błąd USG również trzeba uwzględnić. W lutym przyszłego roku zrobimy kolejne badanie USG i wtedy zobaczymy jak faktycznie jest z tymi nerkami. Zuzia od początku miała problemy z nerkami i niestety wgląda na to, że może mieć je do końca życia.

Opis badania brzmi:
Nerka prawa dł. 70 mm ze zwapniałymi piramidami, bez poszerzenia UKM. Nerka lewa dł. 56 mm, z wąską i nieregularną korą, podwyższonej echogeniczności miąższu, bez poszerzenia UKM.

Na wiosnę Zuzia będzie miała przeprowadzone jeszcze jedno ważnie badanie, a mianowicie scyntygrafia statyczna nerek. Scyntygrafia nerek jest to obrazowa metoda badania struktury i czynności nerek. Obraz otrzymuje się poprzez podanie niewielkich dawek izotopów promieniotwórczych (radioznaczników), które gromadzą się na krótki czas w nerkach. Poprzez dobór odpowiednich metod i radioznaczników można ocenić ukrwienie nerek, wielkość filtracji kłębkowej, wydzielanie cewkowe oraz wydalanie moczu. Wszechstronna ocena przedstawionych powyżej parametrów możliwa jest dzięki zastosowaniu specjalnego oprzyrządowania, gammakamery połączonej z komputerem.